Fibromialgija in SKU
Fibromialgija in sindrom kronične utrujenosti sta bolezni, za katere je značilna:
- huda splošna utrujenost
- stalna bolečina po različnih delih telesa, ki se seli enkrat na en, drugič na drugi del telesa
- bolečine v vratu, hrbtu, križu, ramenih, kolkih ali nogah
- slab spanec, po katerem se ne zbudiš spočit
- težave s pomnenjem, kognitivne težav
- glavoboli, migrene
- jutranja otrdelost
- razdražljivo črevo
- okoljska občutljivost, hipersenzibilnost
- stalna premraženost, občutek da se ne moreš segreti, hkrati tudi občutljivost na pretirano vročino
- občutek mravljinčenja in špikanja
- mišični krči
- zanašanje
- slaba koordinacija
- težave s pljuči
- pogoste želodčne težave
- težko dihanje
- suha usta, oči in grlo
- različne diagnoze na očeh
- kožni izpuščaji
- alergije (pogosto atipične)
- težave s sinusi
- občutek težav s požiranjem
- depresija ali anksioznost
Fibromialgija se pogosto začne z:
- prebolenim hudim virusom kot je epstein barrov virus (mononukleoza), citomegalo virus ali drug hujši virus iz skupine herpesvirusov
- traumo, poškodbo
- po večjem stresu za telo, kot je operacija ali porod, včasih tudi psihičen stres, kot je smrt v družini, ločitev…
- po stalno trajajočih atipičnih ali tipičnih alergijah ali intolerancah (četudi nikdar uradno potrjenih), ter drugih sorodnih bolezni kot so histaminska intoleranca, ter aktivacija mastocitov, ki sicer niso alergije, povzročajo pa podobne posledice, saj aktivirajo mastocite, ki v povezavi s histaminom povzročajo vnetja in reakcije telesa kot posledica drugih sorodnih bolezni
Vsi bolniki nimajo istih težav, imajo pa večino zgoraj naštetih. Navadno težko pridejo do diagnoze, saj morajo opraviti prej vse ostale preiskave. Lahko je zaradi stalne bolečine in utrujenosti prisotna posledična depresija ali tudi anksioznost, nista pa vzrok bolezni. Bolezni tudi nista natančno definirani. Načeloma bi lahko napisali, da je pri sindromu kronične utrujenosti več utrujenosti, pri fibromialgiji pa več bolečin, vendar natančnega mehanizma bolezni še ne poznajo, zato tudi ni natančnih mehanizmov prepoznavanja niti zdravljenja. Zdravljenje je simptomatsko – rehabilitacijsko in ga opravlja URI Soča kot edini v Sloveniji.
Bolniki si zaradi splošnega medinsko slabega poznavanja mehanizma bolezni, zaradi težko dostopnega bolniškega staleža, dostikrat pomagajo z alternativnimi oblikami zdravljenja . To so različne protibolečinske terapije, homeopatija, bioresonanca, zdravljenje z različnimi prehranskimi dodatki, masaže, fizioterapija, nutricistično zdravljenje, alternativna zdravljenja intoleranc – bolniki imajo velikokrat neodkrite intolerance in če jih najdejo in zdravijo, se njihova kvaliteta življenja dostikrat precej popravi, ter druge. Izredno pomembno pri fibromialgiji in SKU odkriti tudi druge pridružene bolezni in jih zdraviti.
Zelo pomembno je tudi ob bolečinah in slabem počutju se ustaviti in ne poslabšati stanja bolezni. Tudi gibanje mora biti kontrolirano, samo do meje, do koder posamezen bolnik zmore. Poslušati je potrebno svoje telo in mu dati možnost okrevanja. Fibromialgija in SKU sta načeloma rogresivni bolezni, ki sta prisotni do konca življenja. Da pa se ju zaustavljati, saj obstajajo obdobja izboljšanja, kakor tudi obratno, obdobja poslabšanja bolezni. Z boleznijo se je treba naučiti živeti. Slednje zelo uspešno učijo v URI Soča.
Bolezni, pogosto pridružene fibromialgiji/SKU so:
- alergije
- atipične alergije (npr. s povišanimi drugimi imunoglobulini, ne le IgE)
- intolerance
- multipla kemična senzibilnost
- histaminska intoleranca
- aktivacija mastocitov ali mastocitoza
- mikrovaskularna angina ali mikrovaskularna bolezen na katerem drugem delu telesa
- vazosapstična angina
- Ehlers Danlosov sindrom
- Posturalna ortostatska tahikardija
- Sjogrenov sindrom
- Antifosfolipidni sindrom
- Druge revmatske bolezni
- Multipla skleroza
- Raynaudov fenomen
- Kronične migrene
- Težave s hrbtenico z različnimi vzroki
- Druge bolezni vezivnega tkiva
- Druge bolezni ožilja …….
ZDRAVLJENJE
Diagnozo fibromialgija je izredno težko določiti, saj mehanizem bolezni še ni povsem poznan. Določa se jo na podlagi izločanja ostalih bolezni in na podlagi strokovnega mnenja specialista, navadno revmatologa. Izredno pomembno je najprej izločiti ostale bolezni, da ne pride do napačnega diagnosticiranja. Zato so obvezni pregledi pri specialistih vseh strokovnosti iz področja vaših osebnih težav. Bolniki potrebujejo različne specialistične preglede, ker fibromialgija različne ljudi prizadene na različnih delih telesa in se po telesu tudi seli. Nekateri potrebujejo ortopeda, nevrologa, alergologa, revmatologa, pulmologa, tudi kardiologa, venerologa, oftalmologa, otorinolaringologa, psihiatra, infektologa….vsak bolnik drugega, ali več drugih. Odvisno od vrste njegovih osebnih težav.
Šele ob izločitvi ostalih možnih bolezni bo zdravnik obravnaval možnost sindroma fibromialgije/sku.
Takrat vas bo osebni zdravnik navadno napotil do revmatologa (lahko pa vam diagnozo postavi tudi kateri drugi od specialistov, recimo ortoped, ali fiziater..), slednji pa vas napoti naprej v URI Soča na fiziatrični pregled, edukacijo in terapije.
Čakalne dobe so zelo dolge, zato je smiselno opraviti vse ostale preiskave čim prej, saj se kasneje za prvi pregled pri revmatologu čaka navadno okrog enega leta, za prvi pregled v Soči pa 3 leta.
Kliknite tukaj za naslove revmatoloških ambulant po Sloveniji.